Kompasas

Kompasas

KOMPASAS (Compass)
International Crew M10 - Introduction to Yachting & Nautical Terminalogy

Vienas iš svarbiausių instrumentų laive. Labiausiai reikalingas navigacijai, kai nebematomi krantai, tamsiu paros metu ar kai yra blogas matomumas.
Jo pagalba nustatomas laivo magnetinis kursas.

RANKINIS KOMPASAS, PELENGATORIUS (Hand-bearing Compass)
Naudojamas pelengams į objektus pamatuoti. Pelengų pagalba nustatoma laivo buvimo vieta.

Šiandien man nevienas paprieštaraus, rodydamas į elektroninius ir išmaniuosius įrenginius. Juose yra visa informacija. Bet jūs paimkite bet kurio elektroninio įrenginio ar apps'o instrukcija ir rasite perspėjimą, kad elektroninė priemonė, jūrlapis yra priedas prie oficialių jūrlapių ir nepakeičia jų. "ONLY OFFICIAL NAUTICAL CHARTS AND NOTICES FOR NAVIGATORS CONTAIN ALL THE INFORMATION NECESSARY FOR SAFE NAVIGATION" Taigi norėdami dirbti su oficialias jūrlapiais jums yra reikalingas geras kompasas.

Kaip yra padarytas kompasas ir kaip jis veikia? Visi jūriniai kompasai yra pagaminti taip pat. Skirtingai nuo įprasto mums žinomo nuo mokyklos kompaso su rodyklę, jūriniai kompasai turi diską (card) padalintą laipsniais nuo 0° iki 360°, dar vadinama kompasine rože. Diskas gali būti plokščias (flat card) arba konusinis ar cilindrinis (conical or cylindrical card).
Diskas yra pakabintas ant sukimosi šerdies (pivot point) ir įdėtas į uždarą indą pripildytą skysčio, vandens su alkoholiu, kad stabdytų disko inerciją. Magnetiniai strypeliai yra pritvirtintas po disku ties šiaurės ir pietų ašimis (0° - 180°) ir kreipia diską išilgai žemės magnetinio lauko jėgų linijų.
Pagal disko forma yra skirstomi dviejų tipų kompasai: Plokščio disko (Flat card) ir konusinio disko (Conical or cylindrical card). Plokščio disko kompasai skaitomi žiūrint į juos iš viršaus, atsistojus. jų skalė tiesiogiai rodo kryptį. Konusinio disko kompasai dažnai turi dvi skales, žiūrėjimui iš viršau ir iš šono. Kompasą galimą naudoti ir sėdint, stebint kompasą iš šono.
Jūrinis kompasas turi kursorių, kurso rodiklį (Lubber line), kuris rodo į kur yra kreipiamas laivas. Kursorius yra pritvirtintas prie stabilios kompaso dalies ir turi sutapti su laivo diametraliaja plokštuma.
---
Apie tai galite sužinoti pas mus kursuose. Mažojo Laivyno Akademija paskelbė kvietimą į naują mokymų sezoną.